Presentasi sedang didownload. Silahkan tunggu

Presentasi sedang didownload. Silahkan tunggu

Taklimat RPH PENDIDIKAN SENI VISUAL PENYEDIAAN REKOD

Presentasi serupa


Presentasi berjudul: "Taklimat RPH PENDIDIKAN SENI VISUAL PENYEDIAAN REKOD"— Transcript presentasi:

1 Taklimat RPH PENDIDIKAN SENI VISUAL PENYEDIAAN REKOD
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

2 2. Butiran Rancangan Pelajaran Harian (RPH)
02 SKOP PEMBENTANGAN PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN 1. Punca Kuasa 2. Butiran Rancangan Pelajaran Harian (RPH) 3. Contoh RPH

3 Punca Kuasa PUNCA KUASA Sub Seksyen 117(a): PENYEDIAAN REKOD
03 Punca Kuasa PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN Sub Seksyen 117(a): Ketua Nazir Sekolah bertanggungjawab dengan kerjasama mana-mana pihak yang berkuasa yang dilantik oleh Menteri bagi memastikan bahawa TARAF PENGAJARAN YANG MEMUASKAN DIWUJUDKAN DAN DIKEKALKAN di institusi pendidikan PUNCA KUASA SEKSYEN 117 – 134 TANGGUNGJAWAB, KUASA, FUNGSI DAN BIDANG TUGAS KETUA NAZIR SEKOLAH DAN NAZIR SEKOLAH DALAM AKTA PENDIDIKAN 1996 (AKTA 550)

4 Ketua Nazir atau Nazir Sekolah boleh
04 Punca Kuasa PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN Ketua Nazir atau Nazir Sekolah boleh MEMBERIKAN NASIHAT kepada pengelola atau mana-mana orang lain yang bertanggungjawab ke atas pengurusan sesuatu institusi pendidikan dan kepada guru-guru tentang perkara yang berhubungan dengan pengajaran dan kaedah pengajaran. PUNCA KUASA SEKSYEN 118

5 Peraturan-Peraturan Pendidikan (Kurikulum Kebangsaan) 1997:
05 01 Peraturan Berkaitan PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN Perkara 8: Buku gaya pos atau PJJ, hendaklah menyimpan dan menyenggara suatu buku rekod dalam mana hendaklah direkod olehnya tidak lewat daripada hari akhir persekolahan setiap minggu dalam suatu penggal persekolahan, bahagian atau bahagian-bahagian sukatan pelajaran yang diluluskan yang akan diajar pada minggu berikutnya berkaitan dengan suatu mata pelajaran, Peraturan-Peraturan Pendidikan (Kurikulum Kebangsaan) 1997: dan buku rekod hendaklah dengan serta-merta diadakan untuk pemeriksaan.

6 Peraturan-Peraturan Pendidikan (Kurikulum Kebangsaan) 1997:
01 06 Peraturan Berkaitan PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN Perkara 11: Penalti (1) Seseorang guru hendaklah mengajar mengikut suatu sukatan pelajaran yang diluluskan dan suatu jadual waktu yang diluluskan dan mana-mana guru yang mengajar murid atau mana-mana orang yang membenarkan seseorang guru mengajar murid melainkan daripada mengikut sukatan pelajaran yang diluluskan atau jadual waktu yang diluluskan adalah melakukan suatu kesalahan dan apabila disabitkan boleh didenda tidak melebihi lima ribu ringgit atau dipenjarakan selama tempoh tidak melebihi tiga bulan atau kedua-duanya. Peraturan-Peraturan Pendidikan (Kurikulum Kebangsaan) 1997: (2) Seseorang guru besar, pengetua atau guru yang melanggar peraturan 6, 7, 8, 9 atau 10 adalah melakukan suatu kesalahan dan apabila disabitkan boleh didenda tidak melebihi lima ratus ringgit.

7 Pekara Utama dalam RPH PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN 01
07 01 Pekara Utama dalam RPH PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN 01 02 03 MAKLUMAT UMUM STANDARD PEMBELAJARAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN 04 05 06 AKTIVITI PENILAIAN SUMBER PENDIDIKAN DAN EMK 07 IMPAK / REFLEKSI

8 Pekara Utama dalam RPH 1 PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
08 01 Pekara Utama dalam RPH PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN Guru mencatatkan maklumat umum seperti: Kelas Masa PdP Tajuk/Tema 1 MAKLUMAT UMUM

9 STANDARD PEMBELAJARAN
09 01 Pekara Utama dalam RPH PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN Guru perlu menetapkan Standard Pembelajaran dalam sesuatu P&P yang mengandungi Persepsi Estetik, Aplikasi Seni, Ekspresi Kreatif dan Apresiasi Seni Guru perlu memahami dan tahu apa yang terdapat dalam Standard Pembelajaran yang perlu disampaikan dalam P&P. 2 STANDARD PEMBELAJARAN

10 OBJEKTIF PEMBELAJARAN
10 01 Pekara Utama dalam RPH PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN Guru perlu menetapkan objektif sesuai dengan perkembangan kognitif murid. Objektif perlu dinyatakan dalam bentuk perlakuan yang boleh diukur. Contoh: Murid dapat menghasilkan… Murid dapat menyenaraikan… 3 OBJEKTIF PEMBELAJARAN

11 AKTIVITI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN
11 01 Pekara Utama dalam RPH PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN Memperlihatkan perkembangan pelajaran dari mudah kepada sukar, konkrit kepada abstrak (jelmakan unsur KBAT). Menetap dan menyatakan isi pelajaran (standard kandungan dan standard pembelajaran) yang ingin diterapkan. Merancang penilaian formatif (pemerhatian, lisan atau bertulis/amali). Mengadakan sesi penutupan kognitif dan sosial melalui sesi apresiasi seni. Memperkukuhkan isi pelajaran yang dipelajari seterusnya memotivasi murid. 4 AKTIVITI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN

12 Pekara Utama dalam RPH 5 PENILAIAN PENYEDIAAN REKOD
12 01 Pekara Utama dalam RPH PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN Guru perlu menetapkan tahap penguasaan yang ingin dicapai berdasarkan dokumen Penilaian Perkembangan Pendidikan Murid. Penetapan penilaian dinyatakan secara ringkas berdasarkan kata kunci tertentu berasaskan tahap yang ingin dicapai. 5 PENILAIAN

13 SUMBER PENDIDIKAN & EMK
13 01 Pekara Utama dalam RPH PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN Menyatakan secara ringkas sumber pendidikan yang digunakan bagi membantu pemahaman murid dan elemen EMK yang ingin diterapkan. 6 SUMBER PENDIDIKAN & EMK

14 Pekara Utama dalam RPH 7 PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
14 01 Pekara Utama dalam RPH PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN & PEMBELAJARAN Guru menyatakan hasil pembelajaran yang dilaksanakan setelah selesai proses PdP. Perkara utama yang perlu dinyatakan ialah tindakan penambahbaikan guru terhadap murid yang belum/ tidak menguasai sesi PdP tersebut. 7 IMPAK/ REFLEKSI

15 RPH CONTOH Mata Pelajaran Masa Kelas Tema dan Tajuk Modul
15 01 Mata Pelajaran Masa Kelas Tema dan Tajuk Modul Standard Pembelajaran Objektif Pembelajaran Aktiviti PdP 1. Murid memerihal bahasa seni visual menggunakan peta i-think 2. Murid meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik 3. Murid menganalisis dan memanipulasi idea dari pelbagai sumber kajian mengenai garisan, jalinan, warna dan bentuk serta prinsip kepelbagaian dan kesatuan. 4. Murid menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi dalam menghasilkan gabungan teknik gosokan dan kolaj dalam karya lukisan 5. Murid membuat apresiasi hasil karya Emk BBB Penilaian PdP Refleksi

16 RPH 1 MINGGU Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 0800-0900pagi
16 01 Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa pagi Kelas 6 Cemerlang Tema dan Tajuk Alam Semula Jadi - Adik ku Modul Menggambar-Lukisan Standard Pembelajaran 1.1 Persepsi Estetik 1.2 Aplikasi Seni 1.3 Ekspresi Kreatif 1.4 Apresiasi Seni Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat: 1. memahami dan menyatakan bahasa seni visual 2. menyenarai dan mengaplikasikan pelbagai media, proses dan teknik secara kreatif 3. menghasilkan lukisan dengan gabungan teknik gosokan dan kolaj serta membuat apresiasi terhadap karya Aktiviti PdP 1. Murid memerihal bahasa seni visual menggunakan peta i-think 2. Murid meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik 3. Murid menganalisis dan memanipulasi idea dari pelbagai sumber kajian mengenai garisan, jalinan, warna dan bentuk serta prinsip kepelbagaian dan kesatuan. 4. Murid menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi dalam menghasilkan karya lukisan 5. Murid membuat apresiasi hasil karya Emk 1 .Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK5),TMK dan nilai murni BBB Peta Buih, Flash Kad dan Internet Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan empat Standard Kandungan. Refleksi 40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

17 RPH MINGGU PERTAMA Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual Masa
17 01 Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual Masa pagi Kelas: 6 Cemerlang Tema dan Tajuk Alam Semula Jadi - Adik ku Bidang Menggambar-Lukisan Standard Pembelajaran 1.1 Persepsi Estetik 1.2 Aplikasi Seni Objektif Pembelajaran Diakhir pengajaran murid dapat: 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni Visual 2. Menyenarai dan mengaplikasikan pelbagai media, proses dan teknik secara kreatif 3. Menghasilkan lukisan dengan gabungan teknik gosokan dan kolaj Aktiviti PdP 1. Memerihal bahasa seni visual menggunakan peta i-think 2. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik 3. Menganalisis dan memanipulasi idea dari pelbagai sumber kajian mengenai garisan, jalinan, warna dan bentuk serta prinsip kepelbagaian dan kesatuan. Emk 1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2 dan EK3) TMK dan Nilai murni BBM Peta Buih, Flash Kad dan Internet Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan dua Standard Kandungan. Refleksi 40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

18 RPH MINGGU KEDUA Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 8..00-9.20
18 01 Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa Kelas 6 Cemerlang Tema dan Tajuk Alam Semula Jadi - Adik ku Bidang Menggambar - Lukisan Standard Pembelajaran 1.3 Ekspresi Kreatif 1.4 Apresiasi Seni Objektif Pembelajaran Diakhir pengajaran murid dapat: 1. Menghasilkan lukisan dengan gabungan teknik gosokan dan kolaj 2. Membuat apresiasi terhadap karya Aktiviti Pdp 1. Menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi dalam menghasilkan karya lukisan 2. Membuat Apresiasi hasil karya Emk Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (,EK3 dan EK5) TMK dan Nilai murni BBM Peta Buih, Flash Kad dan Internet Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan empat Standard Kandungan Refleksi 40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

19 Terima Kasih doa, usaha, istiqamah dan tawakal


Download ppt "Taklimat RPH PENDIDIKAN SENI VISUAL PENYEDIAAN REKOD"

Presentasi serupa


Iklan oleh Google