Presentasi sedang didownload. Silahkan tunggu

Presentasi sedang didownload. Silahkan tunggu

Oleh : BEN HARD YESAYA MEY 2011 Pusat Kajian Media Pembelajaran Bahasa Inggris Unmas Denpasar Jalan Soka No. 11, 085 238117 477, webblog:www.benhard735u5.wordpress.com.

Presentasi serupa


Presentasi berjudul: "Oleh : BEN HARD YESAYA MEY 2011 Pusat Kajian Media Pembelajaran Bahasa Inggris Unmas Denpasar Jalan Soka No. 11, 085 238117 477, webblog:www.benhard735u5.wordpress.com."— Transcript presentasi:

1 Oleh : BEN HARD YESAYA MEY 2011 Pusat Kajian Media Pembelajaran Bahasa Inggris Unmas Denpasar Jalan Soka No. 11, , webblog:www.benhard735u5.wordpress.com Click start

2 MAY 2011 Pusat Kajian Media Pembelajaran Bahasa Inggris Unmas Denpasar Jalan Soka No. 11 Denpasar Telp , Webblog: benhard735u5.wordpress.com STANDARD COMPETENCE STANDARD COMPETENCE BASIC COMPETENCE BASIC COMPETENCE INDICATORS LEARNING MATERIALS GRAMMAR ZONE GRAMMAR ZONE ACTIVITIES ASSIGNMENT SCORING REFERENCE Oleh : BEN HARD YESAYA

3  Memahami teks fungsional pendek dan deskriptif bergambar sangat sederhana dalam konteks sekitar peserta didik. 3

4  Membaca nyaring teks fungsional pendek sangat sederhana dengan ucapan dan intonasi yang tepat dan berterima.  Menanyakan harga suatu barang secara akurat, ekpresif dan intonasi yang benar serta berterima.

5 Akhir kegiatan, siswa diharapkan:  membaca nyaring teks deskriptif bergambar tentang kegiatan berbelanja dengan pengucapan, lafal, dan intonasi yang tepat  menjawab pertanyaan pemahaman dengan tepat  menanyakan harga suatu barang dengan pengucapan, lafal, dan intonasi yang tepat.

6 LEARNING MATERIALS Vegetable Fruit carrot cauliflower chili lettuce potatocabbage avocadoappleduriangrapeorangehoneydew

7 GRAMMAR ZONE HOW MUCH IS IT ? For asking the price of things, we can use these expressions :  How much is this….? e.g.: A : How much is this chili? B: It’s ten thousands rupiahs per kg  How much does the … cost? e.g.: A: How much does the durian cost? B: It costs seven thousand rupiahs  What is the price of ….? e.g.: A : What is the price of this apple? B: It is five thousand rupiahs

8 Today is Sunday. Agnes goes to the market with her mother. First, they go to the green grocer. Mother wants to buy a kilogram of tomato and cabbage. The price of tomato is 2.500/kg and the cabbage is Rp After that, they go to the fruitstall, they want to buy a kilo of apples. It is rupiahs. Before they go home, Agnes and her mother stop by at the stationery. Agnes wants to buy five books and two pencils. The books cost Rp and two pencils are Rp Answer the following questions below based on the text given. Reading Activity Task 1 1.What does Agnes do on Sunday? 2.What does mother want to buy in the green grocer? 3.Mention places that Agnes and her mother go on Sunday ! 4.How much is the price of a kilo of tomato? 5.How much does the apples cost?

9 Complete the dialog then practice them ! ( Lengkapilah dialognya dan praktikan) 1.A: Excuse me, do you have avocado here? B: Sure. Here it is. A: ……………………………………………..? B: It is ………………………………………… 2.X: Can I have a kilo of carrot ? Y: Sure. Here it is. X: ………………………………………………? Y: It is ………………………………………… 3.A: Excuse me, How much does this honeydew cost? B: It is …………………………………………. A: How much is the potato? B: It is ………………………………………….. Task 2 Rp Rp Rp

10 Maksimal Kata Aspect of Scoring :  Speling, Vocabulary, and Grammar  Language attitude Manner for scoring :  Written/ Oral test  Class observation  Teacher Scoring Reading Skill

11 REFERENCE  LKS Kelas 6b Penerbit Tri Agung berdasarkan KTSP 2011  Google Picture

12


Download ppt "Oleh : BEN HARD YESAYA MEY 2011 Pusat Kajian Media Pembelajaran Bahasa Inggris Unmas Denpasar Jalan Soka No. 11, 085 238117 477, webblog:www.benhard735u5.wordpress.com."

Presentasi serupa


Iklan oleh Google