TUGASAN BMM 3105 MASUK NAMA : NADHIRAH BINTI MOHD ZAIN

Slides:



Advertisements
Presentasi serupa
Nor Asiah Ismail Ayat.
Advertisements

6/19/ :43 AM SUMUR IMPIAN MEMPERSEMBAHKAN TANDA BACA.
BAHASA MALAYSIA- TAHUN 2
BAHASA MELAYU TAHUN 4.
TERAJU KEJAYAAN BAHASA MELAYU UPSR KERTAS KERTAS SELAMAT BERTEMU.
KURIKULUM PENDIDIKAN JASMANI
PENDIDIKAN KHAS MAS ‘ANI BINTI AHMAD L
UJIAN LISAN BAHASA MELAYU
KARANGAN 1- Jenis Karangan 2- Format Karangan
E-mel Rasmi Jenis-jenis Emel Bentuk E-mel Rasmi Membina Pengenalan
a)INDUKSI SET/SET INDUKSI
SCLM 5103 PENGUJIAN DAN PENILAIAN KEMAHIRAN MEMBACA
VKMC 2031 PEMBANGUNAN KELUARGA (KUMPULAN D) SAHSIAH ANAK…
Norfatinah Binti Jiamil PISMP Bahasa Melayu Ambilan Januari 2010
UNIT 9: MEMBACA, MEMBINA DAN MENULIS RANGKAI KATA
ANUGERAH INOVASI PEMBELANJARAN DAN PENGAJARAN NEGERI JOHOR
PEMIKIRAN KRITIS DAN KREATIF PPP 5013 ‘MODUL KONSUMERISME’
EKSPOSITORI KARANGAN EKSPOSITORI.
KAJIAN TINDAKAN KERTAS CADANGAN Oleh En. Zamri Bin Abd. Aziz.
STRATEGI DAN PENDEKATAN PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR SECARA KOPERATIF
Biarkan Samudera Raihanah Salleh.
KERTAS 2 MASA : 1 jam 15 minit.
Taklimat matapelajaran Bahasa melayu
SELAMAT DATANG KLIK DI SINI.
Teknik Menjawab Soalan
Disediakan oleh: Abdul Latif bin Ahmad IPG Kampus Tun Hussein Onn
3. Reka Bentuk Kurikulum Konsep Reka Bentuk Kurikulum
Ayat Susunan Biasa dan Ayat Songsang
BAHASA MELAYU TATABAHASA AYAT MAJMUK
KARANGAN JENIS FAKTA Fakta-fakta yang diterangkan mestilah tepat.
STRATEGI PENGAJARAN KEMAHIRAN BERFIKIR (2)
TERJEMAHAN FALSAFAH PENDIDIKAN KEBANGSAAN
Strategi Meningkatkan Pengajaran Kemahiran Mengarang
GAYA PEMBELAJARAN KALAISELVAN A/L PATCHEYAPAN
KESAN PERUBAHAN PENDUDUK TERHADAP ALAM SEKITAR
PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 1
BAHASA MELAYU TAHUN 3 Tajuk: Negeri Melaka
Bahasa Melayu Tahun 3 Tajuk : Pencemaran air
Tanggungjawab alam sekitar
MEMAHAMI SIKAP.
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI DALAM PdP
BERDASARKAN BAHAN RANGSANGAN
Menyayangi dan Menghargai Alam Sekitar
Interaksi Dalam Bilik Darjah
KARANGAN 8 ( Rujuk Super Skor m/s 104)
PROSEDUR KLOZ.
MEMAHAMI SIKAP.
MEMAHAMI SIKAP.
OBJEKTIF PRINSIP KESIMPULAN JENIS-JENIS DEFINISI.
Tajuk: Ciri-ciri Haiwan
PENCEMARAN ALAM SEKITAR
Peka Terhadap Isu-isu Alam Sekitar
AYAT TERGANTUNG ATAU AYAT TAK GRAMATIS
LAPORAN Nama : ASRINA BINTI ROSLAN No. Matrik : A149244
MEMAHAMI SIKAP.
Keharmonian Antara Manusia Dengan Alam Sekitar
Tatabahasa (12) – Kata Sendi Nama
SEKOLAH KEBANGSAAN TUN HUSSEIN ONN
Tajuk: Permainan Tradisional
Inovasi Guru Cemerlang B/Melayu
PENCEMARAN PERSEKITARAN
UNIT-UNIT DI KEMENTERIAN KESIHATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Topik 19 Kemapanan Alam Sekitar
MODUL SBC PAKEJ UPSR.
MEMBINA JAWAPAN MODUL SBC PAKEJ UPSR.
SESUAI UNTUK TAHUN 4 BAIK UNTUK TAHUN 5 CEMERLANG UNTUK TAHUN 6
CUBA FIKIRKAN SEJENAK …
MENENTUKAN SOALAN MODUL SBC PAKEJ UPSR.
Transcript presentasi:

TUGASAN BMM 3105 MASUK NAMA : NADHIRAH BINTI MOHD ZAIN UNIT : K3 (BAHASA MELAYU/PJ/MORAL) NO MATRIK : 26890 NO IC : 920717-03-5780 PENSYARAH : ENCIK MOHD TAUFIK BIN AHMED : ENCIK RIDZA AHMAD NIZAM MASUK

SELAMAT DATANG KE TAPAK PEMBELAJARAN TAHUN 6 SK SERI MAHKOTA, KUANTAN, PAHANG

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 6 BESTARI SK PENAMBANG Mengajukan soalan yang menggunakan kata tanya dan tanpa kata tanya untuk mendapatkan huraian dan penerangan. Memberikan jawapan yang tepat dengan alasan yang munasabah. Membuat karangan pendek berdasarkan gambar. OBJEKTIF PEMBELAJARAN

SET INDUKSI M E N U LANGKAH 1 LANGKAH 2 LANGKAH 3 PENUTUP RPH

s e t i n d u k s i PERMAINAN BAHASA “TEKA GAMBAR”

TEKA GAMBAR

Apakah yang dapat disimpulkan berdasarkan gambar di atas? CONTOH SOALAN BERDASARKAN GAMBAR Apakah yang dapat disimpulkan berdasarkan gambar di atas? Mengapakah berlakunya pencemaran sungai? Adakah sungai penting kepada kita?

L A N G PITA RAKAMAN K A H TEKAN SINI 1

Guru dan murid bersoal jawab mengenai rakaman tersebut Murid-murid diperdengarkan pita rakaman mengenai berita pencemaran sungai Guru dan murid bersoal jawab mengenai rakaman tersebut Guru mengedarkan brosur yang mengandungi surat berita

Sila rujuk pada surat berita Tekan sini

Jawab soalan di bawah berdasarkan surat berita di atas Apakah isu yang dibincangkan dalam petikan berita di atas? Pencemaran udara Pencemaran hutan Pencemaran sungai Pencemaran tanah A) B) C) D)

Jawab soalan di bawah berdasarkan surat berita di atas 2) Berikut merupakan antara penyakit akibat pencemaran sungai yang dinyatakan pada surat Berita, KECUALI… Demam denggi Selsema dan batuk Melodosis Chikugunya A) B) C) D)

Jawab soalan di bawah berdasarkan surat berita di atas pencemaran bukan sahaja berpunca daripada aktiviti-aktiviti ekonomi, tetapi berpunca juga ……… Aktiviti-aktiviti penduduk kampung Aktiviti penebangan hutan Aktiviti pembalakan Aktiviti perlombongan bijih timah A) B) C) D)

Jawab soalan di bawah berdasarkan surat berita di atas 4) Apakah yang dimaksudkan dengan anjakan minda pada kenyataan surat berita di atas? Berfikir kreatif Menjana idea Memberikan pendapat Mengubah pemikiran A) B) C) D)

TAHNIAH!! ANDA MEMANG PANDAI! 1 2 3 4

SILA CUBA LAGI YEA!! JANGAN SEDIH.. SALAH! SILA CUBA LAGI YEA!! JANGAN SEDIH.. 1 2 3 4

L SISTEM BAHASA A N KATA HUBUNG G K A H 2

Merupakan perkataan yang KATA HUBUNG: Merupakan perkataan yang digunakan untuk menggabungkan perkataan dengan perkataan rangkai kata dengan rangkai kata ayat dengan ayat.

Kata Hubung terbahagi kepada 3 bahagian: 3) Kata Hubung Berpasangan Kata Hubung Pancangan Kata Hubung Gabungan 3) Kata Hubung Berpasangan

KATA HUBUNG GABUNGAN / PANCANGAN Contoh Ayat Contoh dan pencemaran sungai disebabkan tumpahan minyak dan sampah sarap bahawa Kami yakin bahawa yang dikatakan itu benar. hingga Ayah dan kawannya berbual hingga larut malam kerana Aini menangis kerana lapar. lalu Burung itu terbang lalu hinggap di dahan pokok sambil Kakak menyanyi sambil menari serta Zahid serta abangnya menonton wayang

KATA HUBUNG BERPASANGAN Contoh Ayat Contoh Jangan - pun Jangan sepuluh ringgit, seringgit pun tak ada. Kian-kian Kian lama kian ramai orang ke sana. Sama ada- ataupun Guru Besar meminta sama ada ibu ataupun bapa hadir ke sekolah. Semakin - semakin Puan Nadhirah semakin kaya semakin pemurah Sungguhpun - tetapi Sungguhpun badannya gemuk tetapi dia kuat berlari Walaupun - namun Walaupun badannya cacat namun Fiona rajin berusaha.

AKTIVITI BERKUMPULAN

KUMPULAN 1 KUMPULAN 2 KUMPULAN 3 KUMPULAN 4

Cari Kata Hubung Berdasarkan Teks Berita M P L A N 1 JAWAPAN dan yang kerana atau tetapi dengan serta Sila Rujuk Brosur TEKAN SINI

Anda diminta mencari isi penting berdasarkan surat berita L A N 2 Pencemaran berpunca daripada aktiviti- aktiviti ekonomi yang tidak mesra alam. Berpunca daripada aktiviti-aktiviti penduduk-penduduk kampung yang tinggal di sepanjang sungai. Pencemaran ini mengakibatkan ketidakselesaan. Boleh memudaratkan kesihatan. Sikap kesedaran tentang kepentingan sungai masih tidak wujud. Sila Rujuk Brosur TEKAN SINI

KUMPULAN 3 Bina peta minda mengenai kesan pencemaran sungai Digemparkan dengan pelbagai penyakit Banyak hidupan laut mati KESAN PENCEMARAN SUNGAI Menjejaskan pendapatan nelayan Alam sekitar tidak bersih Sila Rujuk Brosur TEKAN SINI

K U M P L A N 4 Sila Rujuk Brosur Bina peta minda mengenai punca pencemaran sungai K U M P L A N 4 Sungai sebagai tempat pelupusan sampah-sarap Aktiviti-aktiviti ekonomi yang tidak mesra alam PUNCA PENCEMARAN SUNGAI Masih terdapat ramai individu yang tidak bertanggungjawab Kepentingan diri Sila Rujuk Brosur TEKAN SINI

L A N G K LEMBARAN KERJA A H 3

Berdasarkan gambar di bawah, bina satu karangan pendek mengenai langkah-langkah mengatasi pencemaran sungai

JAWAPAN KARANGAN Tidak membuang sampah sarap di kawasan sungai Bergotong-royong di sekitar sungai Mengikut arahan yang diletakkan pada papan tanda Memupuk kesedaran mengenai kepentingan sungai

Mari menyanyi bersama-sama mengikut video ini. PENUTUP

LIRIK LAGU Renungi dan imbasi, Leka dibawa arus, Pentingkan diri, Ambil mudah kan mengeruhkan jiwa, Usah tenggelam Hanyut di dalam rugi, Dalamnya luka, Jangan kita racuni, Jernih dan alunkan minda, Alirkan keinsafan, Masa hadapan, Bersama-sama jernihkan sungai milik kita

NILAI-NILAI MURNI Bertanggungjawab mengekalkan keindahan alam sekitar. Tidak membuang sampah ke dalam sungai. Menerapkan kesedaran kepentingan sungai kepada manusia. Tidak membuang bahan kimia ke dalam sungai.

Hak Milik : Nadhirah Mohd Zain (k3)