VIDEO.

Slides:



Advertisements
Presentasi serupa
PAF 3013 : Accounting Theory and Practices
Advertisements

KURIKULUM PENDIDIKAN JASMANI
PEMBANGUNAN DIRI UNIT 4.
REKA CIPTA PROSES MEREKA CIPTA.
PERUBAHAN ORGANISASI.
STRATEGI2 PENINGKATAN KUALITI DLM PERKHIDMATAN AWAM
Perancangan Sumber Kewangan Sukan
PENGUCAPAN AWAM ZAMRI AMINUDDIN.
PENGURUSAN DAN PENGELOLAAN AKTIVITI
PENYELIDIKAN TINDAKAN : PROSES
TEORI-TEORI PEMBELAJARAN
PENCERAPAN KLINIKAL.
PENGURUSAN PROGRAM PEMBANGUNAN SUMBER MANUSIA
Komunikasi: Alat Pengurusan Krisis
KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR
KONFLIK DAN PENGURUSAN KONFLIK (PENYELESAIAN MASALAH)
Komunikasi: Alat Pengurusan Krisis
EED 3217 (EKSPRESI KREATIVITI KANAK-KANAK)
FACE TO FACE TWO.
Disediakan oleh: Abdul Latif bin Ahmad IPG Kampus Tun Hussein Onn
MEMBUAT KEPUTUSAN.
Bab 3: Pengurusan PenyepaduanProjek
KOMUNIKASI.
Bab 3: Pengurusan PenyepaduanProjek
PENGAJARAN MIKRO DAN PENILAIAN
MENGENAL PASTI HALANGAN PERKEMBANGAN
BBM 3411 KETERAMPILAN BERBAHASA MELAYU
STRATEGI2 PENINGKATAN KUALITI DLM PERKHIDMATAN AWAM
MINGGU 1 Objektif Pengajaran: Di akhir minggu ini, pelajar dapat:
PERBINCANGAN UNIT 1, 2, 3.
MODUL 7 KAUNSELING.
KONSEP DAN SISTEM KAWALAN
Rancangan pengajaran harian
UNIT 8 PERHUBUNGAN KEMASYARAKATAN.
Pengurusan Krisis Organisasi AUDIT KRISIS
Komunikasi: Alat Pengurusan Krisis
Pembuatan Keputusan dan Penyelesaian Masalah
TOPIK 8 KRITERIA PEMILIHAN AKTIVITI PENDIDIKAN JASMANI
Topik 8 : Kemahiran Berfikir ? ? .
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI DALAM PdP
KURSUS ORIENTASI DSKP TAHUN 4
KALAISELVAN A/L PATCHEYAPAN
Pengurusan Krisis Organisasi AUDIT KRISIS
KEMAHIRAN LISAN Kemahiran lisan melibatkan dua komponen, iaitu kemahiran mendengar dan kemahiran bertutur. Kemahiran mendengar ialah kemahiran yang melibatkan.
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Pembuatan Keputusan dan Penyelesaian Masalah
SAINS Penyiasatan saintifik
EED 3217 (EKSPRESI KREATIVITI KANAK-KANAK)
OBJEKTIF PRINSIP KESIMPULAN JENIS-JENIS DEFINISI.
Pembuatan Keputusan dan Penyelesaian Masalah
ANALISIS MASALAH PENGURUSAN DALAM MASYARAKAT PSP 3101
PENYELIDIKAN DALAM PERHUBUNGAN AWAM
EED 3217 (EKSPRESI KREATIVITI KANAK-KANAK)
Pengurusan Krisis Organisasi AUDIT KRISIS
Jenis Penyelidikan BBM3413
Pengenalan Kajian Lapangan
KEPELBAGAIAN PELAJAR (KPD 4033)
UNIT 5 Pemajuan Proses.
Kaedah Penyelidikan BM
KURSUS ORIENTASI DSKP TAHUN 4
KURSUS LATIHAN DALAM PERKHIDMATAN (SEJARAH SEKOLAH RENDAH ) 2016
DCE2401 PENYELIAAN PERSONEL
Topik 11 Rasional Definisi Nilai Kata Kunci
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN ALAM SEKITAR
PENGHUBUNGKAITAN PENGENALAN
FCE 3204 Kemahiran Berfikir
AKTIVITI PENGAJARAN MIKRO PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ABAD KE-21 (PAK21)
STRATEGI2 PENINGKATAN KUALITI DLM PERKHIDMATAN AWAM
FCE 3204 Kemahiran Berfikir
FCE 3204 Kemahiran Berfikir
Transcript presentasi:

VIDEO

PENYELESAIAN MASALAH & MEMBUAT KEPUTUSAN Anbuchelvi A/P Kannan Ashvini A/P Velayudham Mohanah A/P Jayakumaran Nanthini A/P Kanapathy Santini A/P Surashkumar Sivasangary A/P Raveendran

DEFINISI PENYELESAIAN MASALAH Ditafsirkan sebagai satu proses menentukan tindak balas yang sesuai dan tindakan yang perlu diambil untuk mengatasi masalah tersebut. Proses pembetulan untuk mencapai objektif yang telah ditetapkan.

PUNCA MASALAH Perbezaan pendapat atau pendirian Pertindihan tugas dan tanggungjawab Diskriminasi dan pilih kasih Hubungan dalam organisasi Kepentingan peribadi Kewangan

LANGKAH MENYELESAIKAN MASALAH Meninjau kesan akibat pilihan masalah Menyedari masalah Memlih pilihan terbaik sebagai penyelesaian- Tindakan Memahami masalah Meneroka pilihan penyelesaian

Membuat keputusan

DEFINISI MEMBUAT KEPUTUSAN Proses menentukan kemungkinan berlakunya sesuatu peristiwa dan membuat ramalan untuk membentuk masa depan.

KEPUTUSAN TERBAHAGI KEPADA DUA:- Keputusan Berprogram Satu prosedur yang sistematik dan termaktub Keputusan Tidak Berprogram Bentuk tidak berstruktur dan memerlukan prosedur tertentu dalam membuat keputusan yang kreatif.

JENIS PEMBUAT KEPUTUSAN Pembuat keputusan refleksif Pembuat keputusan reflektif Pembuat keputusan konsisten

Ciri - ciri pembuat keputusan

SITUASI MEMBUAT KEPUTUSAN Keputusan tidak selalunya dibuat hanya berdasarkan jumlah maklumat sedia ada. Keputusan terbaik tergantung pada kesan dan akibat daripada keputusan yang telah dibuat.

1. kepastian Pembuat keputusan tahu dengan pastinya perkara yang akan terjadi selepas keputusan dibuat. Pembuat keputusan mengetahui hasil daripada setiap alternatif yang ada.

2. risiko Pembuat keputusan sering memperoleh maklumat tentang beberapa kemungkinan hasil yang berbeza. Dalam situasi ini, pembuat keputusan perlu mengambil kira kos memperoleh maklumat dengan nilai maklumat yang diperoleh dan kerugian yang mungkin terpaksa ditanggungnya.

3. ketidakpastian Pembuat keputusan mempunyai sedikit atau tiada langsung maklumat yang boleh dipercayai untuk menilai hasil keputusan yang dibuat.

PENDEKATAN RASIONAL DALAM MEMBUAT KEPUTUSAN Pendekatan rasional ialah membuat keputusan untuk menilai maklumat dan fakta dengan menggunakan taakulan deduktif. Pendekatan mengoptimumkan Pendekatan “satisficing”

PENDEKATAN MENGOPTIMUMKAN Mengenalpasti keperluan untuk membuat keputusan Mewujudkan, menyusun atur kedudukan, dan mempertimbangkan kriteria keputusan. Mengumpulkan maklumat dan data yang sedia ada. Mengenalpasti kemungkinan alternatif. Menilai setiap alternatif berdasarkan semua kriteria Memilih alternatif yang terbaik.

PENDEKATAN ‘SATISFICING’ Herbert Simon (1960), merumuskan ‘satisficing’ sebagai prinsip rasionaliti terhad. Kepastian fikiran manusia untuk merumus dan menyelesaikan masalah kompleks kecil berbanding saiz masalah yang mana penyelesaian ini memerlukan satu tingkah laku rasional yang objektif.

MODEL RASIONAL MEMBUAT KEPUTUSAN

MODEL NORMATIF lebih kepada memberitahu pembuat keputusan tentang cara-cara keputusan atau sekumpulan keputusan yang sepatutnya boleh dilaksanakan.

RAJAH 1 MODEL NORMATIF

MODEL deskriptif lebih kepada ketepatan tingkah laku pembuat keputusan MODEL deskriptif lebih kepada ketepatan tingkah laku pembuat keputusan. Model ini, menghuraikan perkara sebenar yang dijana dalam idea pembuat keputusan

RAJAH 2 MODEL DESKRIPTIF

PROSES MEMBUAT KEPUTUSAN YANG EFEKTIF LANGKAH- LANGKAH AKTIVITI MENGENALPASTI MASALAH Mengimbas keadaan persekitaran dan situasi perubahan Mengkategorikan situasi sebagai masalah. Diagnosis sifat dan punca masalah itu. MENCARI ALTERNATIF PENYELESAIAN Mengehadkan kritikan atas alternatif itu. Merangsang pmikiran. Mencurahkan seberapa banyak idea. Menggabung dan membaiki idea-idea itu. MENILAI DAN MEMILIH ALTERNATIF Menilai kemunasabah dan kualitinya. Menilai kebolehterima dan kosnya. Menilai kebolehterbalikannya. MELAKSANA DAN MEMANTAU PILIHAN PENYELESAIAN Merancang pelaksanaan penyelesaiannya. Bersikap lebih sensitif terhadap kesan keputusan itu ke atas orang lain. Membentuk mekanisme tindakan susulan.

SESI SOAL JAWAB!!!!! SELAMAT MENCUBA

Nyatakan empat langkah dalam proses membuat keputusan yang efektif? Senaraikan tiga jenis pembuat keputusan? Nyatakan halangan – halangan semasa membuat keputusan yang efektif?

TERIMA KASIH