PENTAKSIRAN LISAN BERASASKAN SEKOLAH (PLBS)

Slides:



Advertisements
Presentasi serupa
PLBS Konstruk Kosa kata/ Tatabahasa Sebutan, intonasi dan nada
Advertisements

Kriteria Penskoran ULBS B. Melayu
Hotel Excelsior, Ipoh, Perak
Pendekatan Strategi, Kaedah, dan Teknik
MODEL-MODEL PENGAJARAN
Pendekatan Strategi, Kaedah, dan Teknik
KAEDAH DAN TEKNIK PENGAJARAN KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR.
PENDIDIKAN KHAS MAS ‘ANI BINTI AHMAD L
Pemikiran Kritis & Kreatif Inovatif
Unit 2 : Konsep Multimedia dan Teknologi Maklumat
Kemahiran Generik Dalam Pengajaran Pembelajaran
PENTAKSIRAN LISAN BERASASKAN SEKOLAH (PLBS)
Pembelajaran dan Pengajaran (PdP)
Kemahiran Bertutur Kemahiran bertutur merujuk kepada
Selamat berpartisipasi
MODEL-MODEL PENGAJARAN
Norfatinah Binti Jiamil PISMP Bahasa Melayu Ambilan Januari 2010
INSTRUMEN PENTAKSIRAN PUSAT
PENCERAPAN KLINIKAL.
Laporan ULBS Bahasa Melayu 2008
EKSPOSITORI KARANGAN EKSPOSITORI.
Jenis-jenis Wacana Lisan
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHASA MELAYU
Pembelajaran Secara Kontekstual
KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR
Sektor Perkhidmatan Sumber Pendidikan Bahagian Teknologi Pendidikan
STRATEGI DAN PENDEKATAN PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR SECARA KOPERATIF
BAHASA MELAYU TAHUN 7 (BCAT 1)
KERTAS 2 MASA : 1 jam 15 minit.
PENAMBAHBAIKAN UPSR DAN PMR
Taklimat matapelajaran Bahasa melayu
PENILAIAN DAN REKOD PERKEMBANGAN MURID
Disediakan oleh: Abdul Latif bin Ahmad IPG Kampus Tun Hussein Onn
DSKP SEJARAH.
FORMAT KERTAS SAINS UPSR 2016 Science 038 BY EN.P.NADARAJAN
ISU-ISU ULBS BAHASA MELAYU.
EDU 3105 BAB 4 Perancangan, Pemilihan, Penghasilan dan Penilaian
Pendekatan Strategi, Kaedah, dan Teknik
TOPIK 2: Kurikulum Pendidikan Kesihatan dalam KBSR
BBM 3411 KETERAMPILAN BERBAHASA MELAYU
Kriteria Penskoran ULBS B. Melayu
ujian pencapaian sekolah rendah (upsr)
Rancangan pengajaran harian
TEORI PEMBELAJARAN BAHASA (PM. DR. S. VIJAYALETCHUMY)
BBM 3411 KETERAMPILAN BERBAHASA MELAYU
Bahasa Melayu Tahun 3 Tajuk : Pencemaran air
Tajuk: Adat Perkahwinan Melayu
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI DALAM PdP
FORMAT BARU PENTAKSIRAN BAGI MATA PELAJARAN
Saringan Literasi dan Numerasi (Literacy and Numeracy Screening)
KEMAHIRAN LISAN Kemahiran lisan melibatkan dua komponen, iaitu kemahiran mendengar dan kemahiran bertutur. Kemahiran mendengar ialah kemahiran yang melibatkan.
Jenis-jenis Wacana Lisan
Interaksi Dalam Bilik Darjah
PENAKSIRAN PEMBELAJARAN
PANDUAN PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN MURID
BBM 3411 KETERAMPILAN BERBAHASA
BBM 3411 KETERAMPILAN BERBAHASA
OBJEKTIF PRINSIP KESIMPULAN JENIS-JENIS DEFINISI.
Tajuk: Ciri-ciri Haiwan
PENTAKSIRAN LISAN BERASASKAN SEKOLAH (PLBS)
Kriteria Penskoran ULBS B. Melayu
Instrumen Pentaksiran Standard Prestasi Bahasa Malaysia
KURSUS LATIHAN DALAM PERKHIDMATAN (SEJARAH SEKOLAH RENDAH ) 2016
Perlu menubuhkan satu jawatankuasa PLBS Bukan satu ujian
PENGHUBUNGKAITAN PENGENALAN
Elemen Pengajaran yang Baik
AKTIVITI PENGAJARAN MIKRO PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ABAD KE-21 (PAK21)
PENAMBAHBAIKAN UPSR DAN PMR
Unit 3 : Internet & Hubungannya Dengan Bahasa.
Transcript presentasi:

PENTAKSIRAN LISAN BERASASKAN SEKOLAH (PLBS) LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PLBS SKOP PEMBENTANGAN Matlamat Mata Pelajaran Bahasa Melayu Objektif Mata Pelajaran Bahasa Melayu Objektif Pentaksiran PLBS Konstruk PLBS Konstruk PLBS LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

PLBS Matlamat Pendidikan Bahasa Melayu Melahirkan murid yang terampil berbahasa dan bertutur dalam pelbagai situasi serta mempunyai kemahiran dan keyakinan diri untuk berkomunikasi dengan berkesan. LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

PLBS Objektif Mata Pelajaran OM1 : Melibatkan diri dalam interaksi sosial melalui … OM2 : Mendapat dan memproses maklumat secara kritis daripada pelbagai sumber… OM3 : Menggunakan maklumat yang diperoleh untuk… serta menyebarkan maklumat … OM4 : Mendengar, membaca, menonton dan memberikan respons kepada pelbagai bahan sastera … OM5 : Melahirkan idea dan pendapat dalam bentuk lisan … OM6 : Menghayati dan mengamalkan nilai murni, sikap positif, semangat patriotik dan perasaan cinta akan negara. LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PLBS Objektif Pentaksiran OP1 - kebolehan berbual untuk menjalin dan mengeratkan hubungan dengan menggunakan bahasa yang betul,tepat dan bertatasusila; OP2 - kebolehan berbincang dan berurus untuk mendapatkan barangan dan perkhidmatan dengan menggunakan bahasa yang betul,tepat dan bertatasusila; OP3 - kebolehan menyebarkan maklumat yang diperoleh dengan menggunakan bahasa yang betul,tepat dan bertatasusila; OP4 - kebolehan memberikan respons berdasarkan pelbagai bahan rangsangan. LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

PLBS Objektif Mata pelajaran Pentaksiran Kebolehan Kebolehan Kebolehan Mendengar, memahami dan menghayati pengucapan Kebolehan Kebolehan Petah bertutur Kebolehan Berbincang dan berkongsi pendapat Kebolehan Bahasa baku Menghayati & mengamalkan nilai murni Kebolehan LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PLBS Konstruk Kosa bahasa/ Tatabahasa Sebutan, intonasi dan nada Fasih dan bermakna Bertatasusila LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA KRITERIA PENSKORAN PERINGKAT KONSTRUK KETERANGAN A 1. Tatabahasa dan kosa kata Gramatis, tepat dan ikut konteks. 2. Sebutan, intonasi dan nada Betul, jelas dan tepat , seperti penutur jati. 3. Fasih dan bermakna Pengucapan fasih, lancar dan bermakna. 4. Bertatasusila Pengucapan beradab, sesuai dengan situasi. LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA KRITERIA PENSKORAN PERINGKAT KONSTRUK KETERANGAN B 1. Tatabahasa dan kosa kata Masih gramatis, tepat dan ikut konteks. 2. Sebutan, intonasi dan nada Masih betul, jelas dan tepat , seperti penutur jati. 3. Fasih dan bermakna Masih fasih, lancar dan bermakna. 4. Bertatasusila Masih beradab, sesuai dengan situasi. LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA KRITERIA PENSKORAN PERINGKAT KONSTRUK KETERANGAN C 1. Tatabahasa dan kosa kata Kurang gramatis, tepat dan ikut konteks. 2. Sebutan, intonasi dan nada Kurang betul, jelas dan tepat , seperti penutur jati. 3. Fasih dan bermakna Kurang fasih, lancar dan bermakna. 4. Bertatasusila Kurang beradab, sesuai dengan situasi. LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA KRITERIA PENSKORAN PERINGKAT KONSTRUK KETERANGAN D 1. Tatabahasa dan kosa kata Keseluruhannya persembahan calon menggambarkan ketidakcekapan berbahasa. 2. Sebutan, intonasi dan nada 3. Fasih dan bermakna 4. Bertatasusila LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

PROSES PENTAKSIRAN LISAN RANGSANGAN AKTIVITI LISAN PENTAKSIRAN REAKSI LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PLBS SKOP PEMBENTANGAN Pakej Aktiviti Model Contoh-contoh Model 1 hingga Model 5 Kriteria Penskoran dan Pelaporan Kesimpulan LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PLBS Pakej Aktiviti Berbual Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara Menyampaikan maklumat dalam pengucapan Berbincang LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PLBS Model Individu Individu - Pendengar Individu - Penggalak Kumpulan - Berpasangan Kumpulan LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HP AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 1.0 2.0 3.0 4.0 Berbual dengan keluarga/rakan sebaya dlm situasi formal/tidak formal Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca atau dialami Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang mudah secara bertatasusila Berbincang tentang tajuk-tajuk yang releven secara bertatasusila LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HP AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 1.0 Berbual dengan keluarga/rakan sebaya dlm situasi formal/tidak formal LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HP AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 1.1 Berbual tentang kehidupan seharian / LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HP AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 1.2 Bertanya dan menjawab tentangsesuatu perkara / LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HP AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 1.3 Memberi dan memahami arahan serta pesanan / LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HP AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 1.4 Menyatakan permintaan / LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HP AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca atau dialami LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HP AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 2.1 Bercerita / LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HP AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 2.2 Melaporkan sesuatu perkara / LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HP AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 3.0 Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang mudah secara bertatasusila LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HP AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara / LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HP AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 4.0 Berbincang tentang tajuk-tajuk yang releven secara bertatasusila LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HP AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 4.1 Mengemukakan idea/pandangan atau pendapat / LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HPU AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 1.0 Berinteraksi untuk menjalin dan mempererat hubungan mesra √ LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HPU AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 2.0 Memberikan pendapat yang bernas sebagai sumbangan dalam perbincangan √ LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HPU AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 3.0 Berunding secara santun untuk mendapat persetujuan dan kata sepakat √ LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HPU AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 4.0 Membuat pertimbangan untuk mencapai keputusan √ LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HPU AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 5.0 Memujuk untuk mempengaruhi pihak lain untuk melakukan sesuatu √ LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HPU AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 6.0 Berurus dengan pihak tertentu untuk mendapatkan barangan dan perkhidmatan √ LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HPU AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 9.0 Menyampaikan maklumat untuk tujuan tertentu √ LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PAKEJ PLBS HPU AKTIVITI MODEL 1 2 3 4 5 10.0 Memahami dan memberikan respons √ LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

PLBS Model 1 (Individu) Murid bersoal jawab dengan pentaksir tentang isu/perkara/tajuk Murid Pentaksir LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

PLBS Model 2 (Individu-Pendengar) Murid menyampaikan maklumat/idea secara sehala Murid Pentaksir Pendengar LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

PLBS Model 3 (Individu-Penggalak) Murid berkomunikasi dengan penggalak. Pentaksir akan mentaksir murid sahaja. Murid Pentaksir Penggalak LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

PLBS Model 4 (Berkumpulan:Murid-Murid) Murid bertutur dengan murid. Pentaksir hanya pemerhati dan terlibat jika perlu Murid Pentaksir Murid LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

PLBS Model 5 (Berkumpulan:Berbincang) Murid bertutur sesama mereka Pentaksir Murid Murid LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

PLBS Kriteria Penskoran & Pelaporan A B C D Pentaksir Guru Kelas Menggunakan borang pelaporan Pentaksir Guru Kelas Murid/ Ibu Bapa LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA

LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA PLBS TERIMA KASIH LEMBAGA PEPERIKSAAN MALAYSIA