Norfatinah Binti Jiamil PISMP Bahasa Melayu Ambilan Januari 2010

Slides:



Advertisements
Presentasi serupa
PLBS Konstruk Kosa kata/ Tatabahasa Sebutan, intonasi dan nada
Advertisements

Kedudukan Dalam Keluarga
BAHASA MALAYSIA- TAHUN 2
Perkataan NAMA terbahagi kepada dua bahagian yang besar iaitu NAMA BETUL dan GANTINAMA dan satu lagi dipanggil NAMA TERBITAN. a) Kata Nama Am ( Betul atau.
KAEDAH DAN TEKNIK PENGAJARAN KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR.
PENDIDIKAN KHAS MAS ‘ANI BINTI AHMAD L
PENDEKATAN BERTEMA Bahan, aktiviti atau teknik dijadikan tema/konsep untuk pengajaran dan pembelajaran: - merentas mata pelajaran - berdasarkan pengalaman.
PENGENALAN KOMSAS Pengajaran unsur sastera bermula pada 1987 (KBSM)
RPP MEMBACA PERMULAAN DI SD
SCLM 5103 PENGUJIAN DAN PENILAIAN KEMAHIRAN MEMBACA
TUGASAN BMM 3105 MASUK NAMA : NADHIRAH BINTI MOHD ZAIN
BAHASA MELAYU TAHUN 1 UNIT 2 : KV+KV+KV KEMAHIRAN 4.0 & 4.3.
AIMAN DANIEL & AMMAR SUFI
Laporan ULBS Bahasa Melayu 2008
KAJIAN TINDAKAN SEJARAH. KAJIAN TINDAKAN SEJARAH.
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHASA MELAYU
EED 3211 PRINSIP PENGAJARAN BACAAN
BAHASA MELAYU MOHD SUFRI YAKUP PISMP PENGAJIAN SOSIAL SEMESTER 5/2011
PENTAKSIRAN LISAN BERASASKAN SEKOLAH (PLBS)
Pembelajaran Secara Kontekstual
KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR
STRATEGI DAN PENDEKATAN PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR SECARA KOPERATIF
TAKLIMAT KURSUS GURU PKJR TAHUN 2 &
MPW 1113 BAHASA KEBANGSAAN A
SEKTOR PENILAIAN DAN PEPERIKSAAN
BAHASA MELAYU TAHUN 7 (BCAT 1)
KERTAS 2 MASA : 1 jam 15 minit.
Taklimat matapelajaran Bahasa melayu
MATEMATIK TAHUN 1 ( LINUS ) BENTUK 2 D.
Disediakan oleh: Abdul Latif bin Ahmad IPG Kampus Tun Hussein Onn
PENGAJARAN MIKRO DAN PENILAIAN
STRATEGI PENGAJARAN KEMAHIRAN BERFIKIR (2)
Perisian Kursus: Pengenalan
TOPIK 2: Kurikulum Pendidikan Kesihatan dalam KBSR
ASPEK BAHASA DAN FUNGSI BAHASA
Kriteria Penskoran ULBS B. Melayu
STANDARD SEKOLAH RENDAH
KAJIAN TEMPATAN APA ITU KERJA KURSUS
5. Pelaksanaan Kurikulum Dalam Bilik Darjah/Pengajaran
Pemeringkatan Karangan
BAHASA MELAYU TAHUN 3 Tajuk: Negeri Melaka
Bahasa Melayu Tahun 3 Tajuk : Pencemaran air
Tatabahasa (6) – Frasa Nama
Kata Nama Am.
Tajuk: Adat Perkahwinan Melayu
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI DALAM PdP
FORMAT BARU PENTAKSIRAN BAGI MATA PELAJARAN
Saringan Literasi dan Numerasi (Literacy and Numeracy Screening)
KEMAHIRAN LISAN Kemahiran lisan melibatkan dua komponen, iaitu kemahiran mendengar dan kemahiran bertutur. Kemahiran mendengar ialah kemahiran yang melibatkan.
FAKTOR-FAKTOR PEMEROLEHAN BAHASA
ASPEK BAHASA DAN FUNGSI BAHASA (BBM3401)
PANDUAN PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN MURID
Penulisan Karangan.
Tajuk: Ciri-ciri Haiwan
CIRI-CIRI PEMBENTUKAN KURIKULUM
PENTAKSIRAN LISAN BERASASKAN SEKOLAH (PLBS)
LIYANA BT LAILY NURUL IRSALINA BT AHMAD
MATAPELAJARAN SEJARAH ROHANI BINTI MAT SALLEH
PKJR TAHUN 4 GEM BEACH RESORT 01 APRIL 2009.
PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU (PPG)
SEKOLAH KEBANGSAAN TUN HUSSEIN ONN
Tajuk: Permainan Tradisional
Inovasi Guru Cemerlang B/Melayu
Tatabahasa (5) - Kata Nama
PENGHUBUNGKAITAN PENGENALAN
Elemen Pengajaran yang Baik
NOOR HIDAYAH BT ABDUL KARIM M
Matapelajaran bahasa malaysia tahun 3
Unit 3 : Internet & Hubungannya Dengan Bahasa.
Transcript presentasi:

Norfatinah Binti Jiamil PISMP Bahasa Melayu Ambilan Januari 2010 DISEDIAKAN OLEH: Norfatinah Binti Jiamil PISMP Bahasa Melayu Ambilan Januari 2010 Semester 3 IPG Kampus Kent Tuaran.

Back to School 2006 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN TIGA Back to School 2006 Style 1

Objektif Pembelajaran Mata Pelajaran Hasil Pembelajaran Utama Hasil Pembelajaran Khusus Hasil Pembelajaran Objektif Pembelajaran Pengisian Kurikulum Sistem Bahasa Penekanan Konsep 5P Bahan Sumber P&P Isi Pelajaran Sila klik pilihan anda Keluar

BAHASA MELAYU Kelas: Tahun 3 Masa: 1 jam Tema: Keluarga Tajuk: Keluarga Ain

HASIL PEMBELAJARAN UTAMA 1.0 Berbual dengan keluarga, rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan tidak formal. 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai.

HASIL PEMBELAJARAN KHUSUS 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan dengan kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi dan nada yang sesuai. 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

HASIL PEMBELAJARAN: 1.1 Aras 1 Menyatakan butiran tentang maklumat asas diri. 5.2 Aras 1 Membaca teks naratif dengan sebutan dan intonasi yang betul.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Menyatakan sekurang-kurangnya 5 maklumat asas tentang diri. Membaca petikan ‘Keluarga Ain’ dengan intonasi yang betul dan lancar. Menyatakan sekurang-kurangnya lima contoh golongan kata nama. Membuat sekurang-kurang lima ayat tunggal yang mengandungi kata nama.

PENGISIAN KURIKULUM : Pengetahuan: - Muzik 2. Nilai: - Kasih sayang - Bekerjasama

PENGISIAN KURIKULUM : 3. Kemahiran Bernilai Tambah : Kecerdasan pelbagai - Muzik - Linguistik - Kinestatik - Intrapersonal - Interpersonal - Logikal matematik

PENGISIAN KURIKULUM : Kemahiran berfikir Menyelesaikan masalah Pembelajaran kontekstual Pembelajaran konstruktivisme

SISTEM BAHASA : Tatabahasa Morfologi - Golongan kata nama am dan khas. Kosa kata - keluarga, ibu, ayah, kakak, abang, jururawat, bomba, guru, polis.

PENEKANAN KONSEP 5P : Penggabungjalinan - Kemahiran bahasa, iaitu kemahiran lisan dengan kemahiran membaca. - Tatabahasa dengan kemahiran lisan dan membaca.

PENEKANAN KONSEP 5P : Penyerapan - Kemahiran berfikir dengan kemahiran bahasa. - Kemahiran bernilai tambah: - Kecerdasan pelbagai (Muzik, Linguistik, Kinestatik, Intrapersonal, Interpersonal dan Logikal matematik.) - Pembelajaran kontekstual - Kemahiran berfikir (Menyelesaikan masalah) Penilaian

BAHAN SUMBER PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN : Bahan bercetak Muzik

Sila klik pilihan anda Set Induksi Langkah Satu Langkah Dua Langkah Tiga Langkah Empat Penutup

SET INDUKSI Saya sayang akan ibu bapa, abang, adik, kakak juga. Nyanyian lagu ‘Sayang Keluarga’. Saya sayang akan ibu bapa, abang, adik, kakak juga. Datuk, nenek tidaklah ku lupa Hati gembira bersama. Set Induksi 1 2 3 4 Penutup

LANGKAH 1 Murid dipanggil secara rawak untuk menceritakan latar belakang diri dan keluarga. Set Induksi 1 2 3 4 Penutup

Latar belakang diri dan keluarga. - Nama penuh - Nama ibu - Nama ayah - Pekerjaan ibu - Pekerjaan ayah - Bilangan adik beradik - Tempat tinggal Set Induksi 1 2 3 4 Penutup

LANGKAH 2 Membaca kuat petikan ‘Keluarga Ain’ secara beramai-ramai dengan intonasi yang betul dan lancar. Set Induksi 1 2 3 4 Penutup

Keluarga Ain Ini ialah keluarga Ain. Ibu Ain bernama Aminah. Ibu Ain bekerja sebagai jururawat. Nama ayah Ain ialah Mansur. Encik Mansur bekerja sebagai polis. Ain mempunyai seorang kakak dan seorang abang. Kakak Ain bekerja sebagai guru. Abang Ain pula bekerja sebagai bomba. Ain sangat sayang akan keluarganya. Set Induksi 1 2 3 4 Penutup

Teka silang kata ‘Keluarga Ain’ LANGKAH 3 Permainan bahasa: Teka silang kata ‘Keluarga Ain’ Set Induksi 1 2 3 4 Penutup

I B U A N S U B U A R A I N A H A K A K T Petikan Set Induksi 1 2 3 4 Penutup

LANGKAH 4 Guru memberikan penerangan tentang kata nama am dan khas. Guru mengaitkan permainan teka silang kata bahasa tadi dengan kata nama. Murid dikehendaki membuat ayat tunggal daripada perkataan teka silang kata itu. Contoh ayat tunggal. Set Induksi 1 2 3 4 Penutup

Menggunakan huruf kecil melainkan pada awal ayat Kata Nama Kata Nama Am Kata Nama Khas Kata yang digunakan untuk menjelaskan secara umum nama sesuatu yang bernyawa dan yang tidak bernyawa. Menggunakan huruf kecil melainkan pada awal ayat Kata nama yang secara khususnya digunakan untuk menyebut nama sesuatu benda sama ada benda yang bernyawa dan yang tidak bernyawa. Huruf pertama perkataan nama khas ini hendaklah ditulis dengan huruf besar. Contoh Contoh Set Induksi 1 2 3 4 Penutup

Contoh Kata Nama Am Orang : ayah, polis, perempuan. Haiwan : ayam, itik, buaya. Benda : televisyen, komputer, bank. Tempat : stadium, jalan raya, pulau.

Contoh Kata Nama Khas Benda : Sri Aman, Proton Saga Orang : Cik Wani, Inspektor Andy Binatang : Pak Belang, Sang Kancil Tempat : Kampung Bahru, Shah Alam

Contoh ayat tunggal 1. Ibu sedang memasak. 2. Saya ingin menjadi bomba. 3. Mansur seorang pelajar cemerlang. 4. Jururawat itu memakai baju putih. 5. Aminah tidak hadir ke sekolah. 6. Kakak suka menari.

PENUTUP Murid menyanyikan semula lagu ‘Sayang Keluarga’. Guru memberi komen dan pujian kepada murid. Guru membuat kesimpulan terhadap keseluruhan pengajaran. Set Induksi 1 2 3 4

Saya sayang akan ibu bapa, abang, adik, kakak juga. Nyanyian lagu ‘Sayang Keluarga’. Saya sayang akan ibu bapa, abang, adik, kakak juga. Datuk, nenek tidaklah ku lupa Hati gembira bersama.

Anda pasti? Ya Tidak

SEKIAN DAN TERIMA KASIH Mula