KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)

Slides:



Advertisements
Presentasi serupa
Pendekatan Strategi, Kaedah, dan Teknik
Advertisements

MODEL-MODEL PENGAJARAN
Pendekatan Strategi, Kaedah, dan Teknik
Pelan Pembangunan Pendidikan Malaysia (PPPM)
Taklimat RPH PENDIDIKAN SENI VISUAL PENYEDIAAN REKOD
KURIKULUM PENDIDIKAN JASMANI
Pemikiran Kritis & Kreatif Inovatif
KURIKULUM STANDARD SEKOLAH RENDAH
Kemahiran Generik Dalam Pengajaran Pembelajaran
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT) BAGI GURU SEJARAH TINGKATAN 5
PENTAKSIRAN LISAN BERASASKAN SEKOLAH (PLBS)
Proses dalam Lesson Study
Pelan Pembangunan Pendidikan Malaysia (PPPM)
MODEL-MODEL PENGAJARAN
KAJIAN TINDAKAN SEJARAH. KAJIAN TINDAKAN SEJARAH.
APA ITU JADUAL SPESIFIKASI UJIAN ( JSU )
Sektor Perkhidmatan Sumber Pendidikan Bahagian Teknologi Pendidikan
KURIKULUM STANDARD SEKOLAH RENDAH
PENYEBARAN DOKUMEN STANDARD SEKOLAH RENDAH (DSKP) KURIKULUM STANDARD SEKOLAH RENDAH (KSSR) TAHUN
Disediakan oleh: Abdul Latif bin Ahmad IPG Kampus Tun Hussein Onn
3. Reka Bentuk Kurikulum Konsep Reka Bentuk Kurikulum
Pembelajaran Secara Masteri dan Konstruktivisme
SEKOLAH MENGIKUT ALIRAN
DSKP SEJARAH.
FORMAT KERTAS SAINS UPSR 2016 Science 038 BY EN.P.NADARAJAN
STRATEGI PENGAJARAN KEMAHIRAN BERFIKIR (2)
KURIKULUM STANDARD SEKOLAH RENDAH
Pendekatan Strategi, Kaedah, dan Teknik
Strategi Meningkatkan Pengajaran Kemahiran Mengarang
KURIKULUM STANDARD SEKOLAH RENDAH
UNIVERSITI UTARA MALAYSIA
KEMAHIRAN PEMIKIRAN SEJARAH (KPS) Penyebaran DSKP KSSR Tahun
STANDARD SEKOLAH RENDAH
KURSUS PEMANTAPAN PEDAGOGI GURU MATEMATIK SEKOLAH MENENGAH 2015
Ujian Pencapaian Sekolah Rendah (UPSR)
MENGAPA PLC oleh : ejazi bin hj. Yahaya sip+ ppd kuk
Instrumen Keberhasilan Guru PdP
SUKATAN PELAJARAN STPM BAHARU PENGAJIAN AM
Topik 8 : Kemahiran Berfikir ? ? .
BENGKEL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI DALAM PdP
KURSUS ORIENTASI DSKP TAHUN 4
Program PJJ Bersemuka 1 (27 Feb.2016)
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Panduan Pembinaan ITEM
PANDUAN PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN MURID
OBJEKTIF PRINSIP KESIMPULAN JENIS-JENIS DEFINISI.
TEKNOLOGI DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Instrumen Keberhasilan Guru PdP
Penulisan Karangan.
PENTAKSIRAN LISAN BERASASKAN SEKOLAH (PLBS)
Pelan Pembangunan Pendidikan Malaysia (PPPM)
Instrumen Keberhasilan Guru PdP
KURSUS ORIENTASI DSKP TAHUN 4
KURSUS LATIHAN DALAM PERKHIDMATAN (SEJARAH SEKOLAH RENDAH ) 2016
PENGURUSAN SUMBER MODUL: Pembangunan Courseware Berasaskan Contoh
SUKATAN PELAJARAN STPM BAHARU PENGAJIAN AM
PENYEBARAN DOKUMEN STANDARD SEKOLAH RENDAH (DSKP) KURIKULUM STANDARD SEKOLAH RENDAH (KSSR) TAHUN
PAKEJ BUKU TEKS MATEMATIK TAHUN 1
TAKLIMAT KAJIAN KES TAHUN 6
PELIBATAN IBU BAPA DAN KOMUNITI DALAM EKOSISTEM SEKOLAH
Elemen Pengajaran yang Baik
Komuniti Pembelajaran Profesional PLC: VIDEO CRITIQUE
Komuniti Pembelajaran Profesional PLC: VIDEO CRITIQUE
FCE 3204 Kemahiran Berfikir
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 (PAK21) Bahagian Pengurusan Sekolah Harian
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
AKTIVITI PENGAJARAN MIKRO PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ABAD KE-21 (PAK21)
FCE 3204 Kemahiran Berfikir
FCE 3204 Kemahiran Berfikir
Transcript presentasi:

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT) Penyebaran DSKP KSSR Tahun 6 2015

PENDIDIKAN MALAYSA (PPPM) PELAN PEMBANGUNAN PENDIDIKAN MALAYSA (PPPM) 6 ciri utama setiap murid perlu ada untuk bersaing pada peringkat global Identiti nasional Kemahiran memimpin Kemahiran berfikir Kemahiran dwibahasa Memberi penekanan Kemahiran berfikir merupakan salah satu ciri utama setiap murid di bawah PPPM – selari dengan FPN – murid yang holistik dari segi JERI dan visi KPM Pengetahuan Etika dan kerohanian Doc ID

KEMAHIRAN BERFIKIR KBSR KSSR ASAS BERFIKIR KONTEKS ASAS BERFIKIR MEMBUAT KEPUTUSAN MENYELESAI MASALAH MENCIPTA MENGINOVASI ASAS BERFIKIR Pengetahuan Kemahiran Nilai & Sikap Secara kritis dan kreatif MENAAKUL & REFLEKSI KEMAHIRAN BERFIKIR KBSR KSSR DISIPLIN ILMU BERFIKIR ARAS TINGGI MENCIPTA MENILAI MENGANALISIS MENGAPLIKASI ASAS BERFIKIR Pengetahuan Kemahiran Nilai & Sikap KEMAHIRAN BERFIKIR Secara kritis dan kreatif MENAAKUL & REFLEKSI KONTEKS MEMBUAT KEPUTUSAN MENYELESAI MASALAH MENGINOVASI Beri penekanan kepada guru bahawa KBAT bukan perkara baru. Kemahiran berfikir bermula dengan memperkenalkan KBKK di mana KBKK menekankan kemahiran berfikir secara keseluruhan Manakala KBAT berfokus kepada pemikiran Aras Tinggi dengan memberi fokus kepada: Mencipta Menilai Menganalisis Mengaplikasi KBAT ini dilihat sebagai proses kitaran dari pemikiran aras (KBAR) rendah ke pemikiran aras tinggi (KBAT)

DEFINISI KBAT Keupayaan untuk mengaplikasikan pengetahuan, kemahiran dan nilai dalam membuat penaakulan dan refleksi bagi menyelesaikan masalah, membuat keputusan, berinovasi dan berupaya mencipta sesuatu. (Bahagian Pembangunan Kurikulum, 2013) Penyebaran DSKP KSSR Tahun 6 2015

ELEMEN DALAM MELAKSANAKAN KBAT Perubahan dalam pendekatan II Elemen Utama Elemen Sokongan Perubahan dalam pendekatan Pedagogi II Perubahan dalam kurikulum Kurikulum I Perubahan dalam pentaksiran Pentaksiran III KBAT Latihan kepada semua yang terlibat dalam KBAT Latihan VII Menyediakan sumber KBAT Sumber IV 7 elemen penting dalam pelaksanaan KBAT di sekolah. Elemen utama – Kurikulum, pedagogi dan Pentaksiran Elemen Sokongan – Sumber (Buku Teks dan sumber digital), sokongan masyarakat, kokurikulum dan latihan (capability building) KBAT dalam kokurikulum Kokurikulum VI Melibatkan masyarakat dalam KBAT Sokongan Masyarakat V Doc ID 5

ELEMEN DALAM MELAKSANAKAN KBAT Perubahan dalam pendekatan II Elemen Utama Perubahan dalam pendekatan Pedagogi II Perubahan dalam kurikulum Kurikulum I Perubahan dalam pentaksiran Pentaksiran III KBAT 7 elemen penting dalam pelaksanaan KBAT di sekolah. Elemen utama – Kurikulum, pedagogi dan Pentaksiran Elemen Sokongan – Sumber (Buku Teks dan sumber digital), sokongan masyarakat, kokurikulum dan latihan (capability building) Doc ID 6

CONTOH DSKP KBAR - MENGETAHUI KBAR - MEMAHAMI

KBAR DALAM PdP KBAR - MENGETAHUI SK: 10.1 Pembentukan Malaysia SP: 10.1.3 Menyatakan negeri-negeri yang terlibat dalam pembentukan Malaysia. CONTOH KATA KUNCI Melabelkan Menyenaraikan Menyatakan Menyalin CONTOH SOALAN Namakan negeri yang terlibat dengan pembentukan Malaysia. CONTOH AKTIVITI Menunjukkan gambar bendera yang terlibat dalam pembentukan Malaysia

KBAR DALAM PdP KBAR - MEMAHAMI SK: 10.1 Pembentukan Malaysia SP: 10.1.4 Menerangkan langkah-langkah ke arah pembentukan Malaysia. CONTOH KATA KUNCI Menerangkan Memberi contoh Menentukan Menyebut CONTOH SOALAN Tayangan video Kuiz CONTOH AKTIVITI Berikan langkah-langkah ke arah pembentukan Malaysia.

CONTOH DSKP KBAT - MENGAPLIKASI KBAT - MENGANALISIS KBAT - MENILAI KBAT - MENCIPTA

KBAT DALAM PdP KBAT - MENGAPLIKASI SK: 10.2 Negeri-negeri di Malaysia SP: 10.2.3 Menjelaskan bendera, lagu dan jata sebagai lambang negeri. CONTOH KATA KUNCI Menjana idea Menjalankan Menunjuk cara Menyelesaikan Merekod CONTOH SOALAN Perbincangan dalam kumpulan CONTOH AKTIVITI Pilih mana-mana bendera negeri yang anda ketahui dan terangkan maksud lambang-lambang dalam bendera tersebut. Contoh tokoh : Tunku Abdul Rahman, Tun Fuad Stephen (Sabah), Tun Datu Mustafa (Sabah), Temenggung Jugah (Sarawak)

KBAT DALAM PdP KBAT - MENGANALISIS SK: 10.2 Negeri-negeri di Malaysia SP: 10.2.1 Menghuraikan asal usul nama negeri. CONTOH KATA KUNCI Mencirikan Membezakan Menjelaskan melalui contoh Memilih Mengasingkan CONTOH AKTIVITI Tayangan slaid/ animasi mengenai asal-usul nama negeri (Contoh: Melaka, Sabah dan Sarawak) CONTOH SOALAN Jelaskan bagaimana negeri Sarawak, Sabah dan Melaka mendapat nama? Kenalpasti negeri yang mendapat nama melalui tumbuhan dan binatang?

KBAT DALAM PdP KBAT - MENILAI SK: 10.2 Negeri-negeri di Malaysia SP: K10.2.6 Menyatakan kepentingan menghormati identiti negeri. CONTOH KATA KUNCI Mentafsir Merumuskan Nilaikan Membahas Membanding beza CONTOH AKTIVITI Tayangan slaid/ video tentang bendera dan jata negeri CONTOH SOALAN Pada pendapat anda, mengapakah penting menghormati identiti negeri? Bahaskan cara menghormati identiti negeri?

KBAT DALAM PdP KBAT – MENCIPTA SK: 10.2 Negeri-negeri di Malaysia SP: K10.2.8 Menunjukkan rasa bangga terhadap warisan negeri-negeri di Malaysia CONTOH KATA KUNCI Merancang Menggabungkan Meringkaskan Membuat hipotesis Menjana idea CONTOH AKTIVITI Tayangan video CONTOH SOALAN Berdasarkan tayangan video, cipta sajak yang bersesuaian dengan tema warisan negeri anda. Simulasi segera – guru memberi penerangan mengenai tajuk. - murid diminta memegang peranan dan menggambarkan bagaimana peristiwa berlaku. - contoh situasi : bendera yang jatuh terbiar.