PENCERAPAN KLINIKAL.

Slides:



Advertisements
Presentasi serupa
PENCERAPAN KLINIKAL KONSEP OBJEKTIF PENDEKATAN LINGKARAN PROSES
Advertisements

PENULISAN JURNAL TAKLIMAT PRAKTIKUM 12/20/ /20/2017
KURIKULUM PENDIDIKAN JASMANI
STANDARD 4 Pembelajaran dan Pemudahcaraan (PdPc)
Pemikiran Kritis & Kreatif Inovatif
100% 10% 60% 90% 10% 20% D2 D3 D1 D4 Keberhasilan WAJARAN MARKAH PBPPP
Penilaian Latihan 9/19/2018 PENILAIAN LATIHAN
Proses dalam Lesson Study
Pembelajaran dan Pengajaran (PdP)
PENGUCAPAN AWAM ZAMRI AMINUDDIN.
PROGRAM KOMUNITI PEMBELAJARAN PROFESIONAL (PLC)
Rancangan Orientasi Sekolah (ROS), Fakulti Pendidikan Teknikal & Vokasional, UTHM Sem 2 – Sesi 2016/2017 Dr. Azman Bin Hasan.
PENYELIDIKAN TINDAKAN : PROSES
Pembelajaran Secara Kontekstual
STRATEGI DAN PENDEKATAN PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
Pengajaran Berasaskan Kajian Masa Depan
FEM 4205 : 3 (3+0) Pengurusan Sumber Dalam Persekitaran Berubah Resource Management in Changing Environment HUSNIYAH BT. ABD. RAHIM BILIK A2-14
FACE TO FACE TWO.
PENILAIAN DAN REKOD PERKEMBANGAN MURID
Memahami tingkah laku manusia
Disediakan oleh: Abdul Latif bin Ahmad IPG Kampus Tun Hussein Onn
Kemahiran Mengendalikan Konflik
Guru kreatif Menguruskan P & P Secara Sistematik & Berkesan
PENGAJARAN MIKRO DAN PENILAIAN
STRATEGI PENGAJARAN KEMAHIRAN BERFIKIR (2)
KURSUS: EDU3053 TEKNOLOGI DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
PENGAJARAN MIKRO.
MODUL 7 KAUNSELING.
Rancangan pengajaran harian
Memahami tingkah laku manusia
Memahami tingkah laku manusia
UNIT 8 PERHUBUNGAN KEMASYARAKATAN.
Pengurusan Krisis Organisasi AUDIT KRISIS
Pembuatan Keputusan dan Penyelesaian Masalah
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI DALAM PdP
Asas Psikologi & Kaunseling
KALAISELVAN A/L PATCHEYAPAN
Pengurusan Krisis Organisasi AUDIT KRISIS
Pembuatan Keputusan dan Penyelesaian Masalah
Interaksi Dalam Bilik Darjah
Penilaian Latihan 11/21/2018 PENILAIAN LATIHAN
GARIS PANDUAN PENULISAN LAPORAN KAUNSELING
TUMPUAN PEPERIKSAAN AKHIR
TOPIK 7 PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI
PENAKSIRAN PEMBELAJARAN
PANDUAN PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN MURID
REKABENTUK PENGAJARAN
OBJEKTIF PRINSIP KESIMPULAN JENIS-JENIS DEFINISI.
TEKNOLOGI DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pembuatan Keputusan dan Penyelesaian Masalah
TAJUK : PENYELIAAN DAN BIMBINGAN MOTIVASI
Edup 3033 Murid dan pembelajaran
PENYELIDIKAN DALAM PERHUBUNGAN AWAM
Pengurusan Krisis Organisasi AUDIT KRISIS
Penilaian Latihan 12/4/2018 PENILAIAN LATIHAN
Pengenalan Kajian Lapangan
KEPELBAGAIAN PELAJAR (KPD 4033)
Penilaian Latihan 1/2/2019 PENILAIAN LATIHAN
Kemahiran Mengendalikan Konflik
BAB 4(b) PERANCANGAN MELALUI OBJEKTIF
Kaedah Penaksiran dan Pemarkatan Rubrik
TUMPUAN PEPERIKSAAN AKHIR
PENGHUBUNGKAITAN PENGENALAN
Elemen Pengajaran yang Baik
Komuniti Pembelajaran Profesional PLC: VIDEO CRITIQUE
Komuniti Pembelajaran Profesional PLC: VIDEO CRITIQUE
AKTIVITI PENGAJARAN MIKRO PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ABAD KE-21 (PAK21)
STANDARD 4 Pembelajaran dan Pemudahcaraan
Institut Pendidikan Guru Kampus Tuanku Bainun
Memahami tingkah laku manusia
Transcript presentasi:

PENCERAPAN KLINIKAL

Konsep Satu pendekatan bimbingan yang melibatkan usaha bersama pembimbing dan guru secara demokratik untuk menyelesaikan masalah pengajaran pembelajaran di dalam dan di luar bilik darjah supaya guru lebih mahir, cekap dan peka terhadap tugas mereka

Prinsip-prinsip Pencerapan Klinikal Berkaitan dengan tindakan profesional seseorang guru tentang pengajaran-pembelajaran berasaskan data pemerhatian dan matlamat profesional Tidak membuat sebarang andaian tentang bagaimana cara pendekatan pengajaran pembelajaran dikendalikan Dikategorikan kepada dua pendekatan asas pendekatan preskriptif pendekatan kolaboratif Pendekatan preskriptif Penyelia merupakan sumber kepakaran dalam konteks dialog antara penyelia dan guru Penyelia menentukan bagaimana sesuatu pengajaran patut diajar (blueprint)

Prinsip-prinsip Pencerapan Klinikal Pendekatan kolaboratif Penyelia dan guru berkongsi kepakaran Penyelia membantu seseorang guru membina autonomi melalui refleksi penilaian kendiri Membawa kesan positif kepada sikap dan kemajuan profesional Berasaskan amalan refleksi Satu kontinum tingkah laku yang menggambarkan perlakuan yang lebih preskriptif dan kolaboratif Tingkah laku boleh diubahsuai dan digabungkan mengikut situasi Mementingkan interaksi dan kerjasama kedua-dua pihak

GARIS PANDUAN MELAKSANAKAN PENCERAPAN KLINIKAL

Langkah-langkah Pencerapan Klinikal Konferen Prapemerhatian Konferen Pospemerhatian Pemerhatian Semasa P & P Analisis

Konferen Prapemerhatian Peringkat permulaan dalam proses pencerapan klinikal Tujuan Membina persefahaman antara pembimbing dan guru tentang pengajaran yang akan dijalankan

Prosedur Konferen Prapemerhatian Pembimbing wujudkan rapport dan kepercayaan antara pembimbing dan guru adakan konferen prapemerhatian sebelum pengajaran dijalankan berpandukan persediaan mengajar yang telah disediakan boleh diadakan untuk merancang persediaan mengajar dengan persetujuan guru dapat persetujuan bersama tentang isu / aspek yang difikirkan penting atau menjadi masalah utama dalam pengajaran tentukan kontrak untuk perbincangan semasa merancang atau meneliti persediaan mengajar Guna pelbagi jenis soalan untuk melaksanakan kontrak yang dipersetujui

Prosedur Konferen Prapemerhatian Pembimbing galakkkan guru memberi pandangan dan penjelasan tentang perancangan pengajarannya guru dapat membuat refleksi dan pengubahsuaian tentang aspek yang dibincang dan dipersetujui bersama bincang dengan guru tentang aspek-aspek yang difokus dalam pencerapan capai persetujuan tentang perlakuan pengajaran yang akan diubah untuk meningkatkan mutu pengajaran – pembelajaran budayakan amalan membuat refleksi kepada guru guru dapat membuat penilaian kendiri dan meningkatkan prestasi pengajarannya

Perbincangan Kumpulan Bincangkan soalan-soalan yang perlu dikemukakan semasa pertemuan prapemerhatian

Pemerhatian Semasa P & P Pengumpulan Data Data dikumpul semasa pemerhatian pengajaran berdasarkan isu / aspek yang dipersetujui bersama oleh pembimbing dan guru antara isu / aspek yang difokuskan teknik penyoalan pergerakan guru – murid komunikasi tanpa lisan set induksi Penting untuk menjalankan konferen pospemerhatian dengan sistematik dan lancar

Prosedur Pengumpulan Data Pembimbing capai persetujuan bersama guru tentang aspek yang hendak diperhatikan pada masa konferen prapemerhatian fokuskan pengumpulan data kepada isu / aspek yang dipersetujui sahaja pada satu-satu sesi pencerapan boleh beritahu guru tentang kaedah mengumpul data yang akan digunakan dapatkan pandangan tentang kaedah pengumpulan data daripada guru yang biasa dengan kaedah pengumpulan data

Pemerhatian Semasa P & P Fokus Pemerhatian Pembimbing perlu memberi tumpuan pada isu / aspek yang telah dipersetujui dan isu kritikal di luar jangkaan tidak menyentuh aspek negatif sahaja perlu fokus aspk positif untuk pengukuhan lakukan tindakan susulan untuk melihat perkembangan seterunya catat komen tentang sahsiah dibuat selepas pospemerhatian beri tumpuan kepada tiga aspek utama tingkah laku guru – murid Kesan pengajaran pembelajaran cadangan

Perbincangan Kumpulan Bincangkan cara-cara membantu guru dalam latihan meningkatkan kemahiran dalam pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran berdasarkan tayangan video

Analisis Tujuan membuat penapisan tentang data yang dikumpul Memilih isu / aspek yang difikirkan penting atau menjadi masalah utama dalam pengajaran Menganalisis data yang dikumpul sebagai persediaan untuk konferen pospemerhatian membolehkan pembimbing dan guru berkongsi pendapat

Konferen Pospemerhatian Sesi perbincangan selepas pengajaran dijalankan Tujuan memberi maklum balas kepada guru supaya dapat meningkatkan mutu pengajaran mencapai kemajuan profesionalisme diri membuat penilaian kendiri Keberkesanan bergantung kepada perancangan yang dibuat antara pembimbing dan guru

Prosedur Konferen Pospemerhatian Pembimbing kekalkan rapport yang telah wujud semasa prapemerhatian elakkan daripada membuat hukuman berasaskan data guna data yang dikumpul untuk membimbing guru memikirkan pengajaran secara kritis dan kreatif lebih banyak mendengar daripada bercakap kemukakan soalan yang dapat mencungkil dan menjelaskan maklumat

Prosedur Konferen Pospemerhatian Pembimbing bersifat ingin membantu elakkan daripada memberi arahan sahaja galakkan guru mencari dan mengguna alternatif tidak menganggap diri sebagai pakar terima dan pertimbangkan pendapat dan pandangan guru perlu fleksibel dan peka terhadap perasaan dan keperluan guru jalankan perbincangan fokus kepada isu/aspek yang telah dipersetujui semasa prapemerhatian

Prosedur Konferen Pospemerhatian Pembimbing beri bimbingan dan perhatian kepada isu yang timbul tanpa dirancang tetapi dianggap penting dan memerlukan bimbingan segera Beri peluang kepada guru menilai dan menjelaskan perlakuan dalam proses pengajaran pembelajaran di akhir konferen pospemerhatian, pastikan wujud persefahaman tentang isu yang dibincangkan persetujuan tentang tingkah laku yang akan diubah perancangan untuk pemerhatian akan datang