GKB1053: ALAT-ALAT CORT IV TING SZE CHING J1.2.

Slides:



Advertisements
Presentasi serupa
Pengurusan Kewangan di Sekolah
Advertisements

PENCERAPAN KLINIKAL KONSEP OBJEKTIF PENDEKATAN LINGKARAN PROSES
Mengenal Karakteristik Peserta didik
Pendekatan Strategi, Kaedah, dan Teknik
CoRT IV = pemikiran kreatif
Pendekatan Strategi, Kaedah, dan Teknik
KURIKULUM PENDIDIKAN JASMANI
Kemahiran Generik Dalam Pengajaran Pembelajaran
PEMBANGUNAN DIRI UNIT 4.
Kesan Penggunaan Peta Minda Interaktif dalam Penulisan Cerita
REKA CIPTA PROSES MEREKA CIPTA.
STRATEGI2 PENINGKATAN KUALITI DLM PERKHIDMATAN AWAM
a)INDUKSI SET/SET INDUKSI
SCLM 5103 PENGUJIAN DAN PENILAIAN KEMAHIRAN MEMBACA
Kaedah Penyelidikan PSM
TEORI-TEORI PEMBELAJARAN
PENCERAPAN KLINIKAL.
KAJIAN TINDAKAN SEJARAH. KAJIAN TINDAKAN SEJARAH.
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHASA MELAYU
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR SECARA KOPERATIF
Pengajaran Berasaskan Kajian Masa Depan
Perkembangan Sosial.
FACE TO FACE TWO.
Disediakan oleh: Abdul Latif bin Ahmad IPG Kampus Tun Hussein Onn
EED 3217 :EKSPRESI KREATIVITI KANAK-KANAK
PENGUCAPAN AWAM.
Pembelajaran Secara Masteri dan Konstruktivisme
Guru kreatif Menguruskan P & P Secara Sistematik & Berkesan
KOMUNIKASI.
PENGAJARAN MIKRO DAN PENILAIAN
STRATEGI PENGAJARAN KEMAHIRAN BERFIKIR (2)
Integrasi ICT Dalam Pengajaran Dan Pembelajaran Prasekolah
Pendekatan Strategi, Kaedah, dan Teknik
PENGAJARAN MIKRO.
STRATEGI2 PENINGKATAN KUALITI DLM PERKHIDMATAN AWAM
MODUL 7 KAUNSELING.
TAJUK : CABARAN MAHASISWA
PENYELIAAN DAN BIMBINGAN
PROGRAMME NUMERACY (LINUS).
EDUP 3033 Murid dan Pembelajaran
Penggunaan dan Fungsi Bahasa (BBM3401)
SUKATAN PELAJARAN STPM BAHARU PENGAJIAN AM
PENYELARASAN TERHADAP ASPEK KEWANGAN
CoRT 1 PMI : Kebaikan , Keburukan dan Menarik
Pembuatan Keputusan dan Penyelesaian Masalah
Topik 8 : Kemahiran Berfikir ? ? .
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI DALAM PdP
Program PJJ Bersemuka 1 (27 Feb.2016)
Pembuatan Keputusan dan Penyelesaian Masalah
Fleksibiliti Dakwah Apakah maksud kreatif?
TOPIK 7 PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI
PENAKSIRAN PEMBELAJARAN
PANDUAN PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN MURID
OBJEKTIF PRINSIP KESIMPULAN JENIS-JENIS DEFINISI.
TEKNOLOGI DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
FARIHA ATHIFAH BINTI MOHD FAZIL
TAJUK : PENYELIAAN DAN BIMBINGAN MOTIVASI
ANALISIS MASALAH PENGURUSAN DALAM MASYARAKAT PSP 3101
Edup 3033 Murid dan pembelajaran
PENGURUSAN SUMBER MODUL: Pembangunan Courseware Berasaskan Contoh
Unit 3 : Internet & Hubungannya Dengan Bahasa.
Kajian Tabiat Membaca oleh Perpustakaan Negara 1996 mendapati
Prepared by : Mohd. Adib Syahmi Bin Halim J1.5
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN ALAM SEKITAR
FCE 3204 Kemahiran Berfikir
AKTIVITI PENGAJARAN MIKRO PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ABAD KE-21 (PAK21)
STRATEGI2 PENINGKATAN KUALITI DLM PERKHIDMATAN AWAM
FCE 3204 Kemahiran Berfikir
KEMAHIRAN BERFIKIR KREATIF
FCE 3204 Kemahiran Berfikir
Transcript presentasi:

GKB1053: ALAT-ALAT CORT IV TING SZE CHING J1.2

CoRT adalah singkatan bagi perkataan “Cognitive Research Trust”. Faedah penggunaan alat-alat CoRT termasuklah: Menggalakkan seseorang berfikir lebih luas. Mewujudkan kemahiran berfikir yang kreatif dan inovatif. Membantu seseorang menggunakan minda dengan lebih bijak dan berkesan. Mewujudkan pemikiran yang tersusun, luas, jelas dan tidak terburu-buru. Melihat sesuatu fakta, idea, isi dan konsep secara teliti. Mencetuskan idea yang baharu dan cara yang berbeza untuk melakukan sesuatu.

CoRT IV: Pemikiran Kreatif ## 10 Komponen??? KOMPENEN CORT IV Ya, Tidak, PO Batu Loncatan Input Rawak Cabaran Konsep Idea Dominan Takrifkan Masalah Singkirkan Kecacatan Kombinasi Keperluan Penilaian

Kalau sesuatu salah atau palsu, kata “Tidak” YA PO Kalau menganggap sesuatu sebagai idea, khayalan atau cadangan kreatif, kata “PO” Kalau sesuatu benar atau betul, kata “Ya” Kalau sesuatu salah atau palsu, kata “Tidak”

BATU LONCATAN # Idea dijadikan sebagai batu loncatan untuk mendapat idea kreatif yang baru. # Idea mungkin kedengaran bodoh tetapi boleh menjadi batu loncatan untuk idea yang kreatif. Contoh: *PO: Kedua-dua pelajar mesti memenangi pertandingan berpidato. *KREATIF: Bahagikan pertandingan tersebut kepada dua pusingan maka kedua-dua pelajar tersebut dapat menang.

INPUT RAWAK # Menggabungkan dua perkara yang tidak berkaitan secara rawak untuk mencetus idea-idea yang baru. Contoh: Setiap bab dalam buku cerita boleh diceraikan dan boleh disimpan dalam bekas kosong.

Konsep: “Bas bertolak mengikut bilangan penumpang yang ditetapkan” CABARAN KONSEP Memilih satu konsep dan mencabar konsep itu untuk memastikan sama ada hanya satu cara untuk melakukan sesuatu. CONTOH: Konsep: “Bas bertolak mengikut bilangan penumpang yang ditetapkan” Alternatif: “Bas bertolak setelah dipenuhi penumpang.”

IDEA DOMINAN Dalam satu situasi hanya mempunyai satu idea dominan. Contoh: Idea: Aplikasi Whatsapp hanya digunakan pada telefon pintar. Perubahan idea: Komputer riba juga boleh menggunakan aplikasi Whatsapp. Dalam satu situasi hanya mempunyai satu idea dominan. Mengelakkan daripada menggunakan idea tersebut untuk mencari idea-idea yang baru.

TAKRIFKAN MASALAH Takrifkan masalah dengan tepat. Boleh menggunakan 5W1H (Why,Where,When,Who,What,How) untuk menaktrifkan masalah. CONTOH Masalah: “Pelajar yang menghadapi peperiksaan awam selalu menghadapi masalah emosi”. Penyelesaian: “Mengadakan sesi kaunseling dengan guru kaunseling bagi pelajar yang mengalami masalah emosi”

Kecacatan: Masalah pelajar yang lambat masuk kelas. SINGKIRKAN KECACATAN Kenal pasti semua kecacatan yang ada lalu singkirkan kecacatan-kecatatan berkenaan. Kecacatan: Masalah pelajar yang lambat masuk kelas. Penyelesaian: Guru menasihati atau memberi surat amaran kepada pelajar supaya jangan ponteng pada waktu pembelajaran.

Gabungkan beberapa perkara menjadi sesuatu yang bernilai tambah. KOMBINASI Gabungkan beberapa perkara menjadi sesuatu yang bernilai tambah. Contoh: Kerusi + Roda = Kerusi Roda

KEPERLUAN • Kenal pasti semua keperluan supaya idea yang dibentuk menepati keperluan yang berkenaan. Contoh: Keperluan membeli komputer- Peruntukan kewangan, jenis komputer, warna komputer dan tempat membeli komputer.

Menilai sama ada idea tersebut dapat dijalankan atau tidak, sama ada keperluan tersebut dipenuhi atau tidak dan juga kelemahannya. Contoh: Masalah: Kesesakan jalan dari Sibu ke Kanowit. Penyelesaian: Menambah bilangan laluan jalan ke Kanowit. PENILAIAN

RUJUKAN Bono, E. D. , & Bono, E. D. (1975). CoRT thinking: CoRT IV RUJUKAN Bono, E. D., & Bono, E. D. (1975). CoRT thinking: CoRT IV. Oxford: Pergamon Press for the Cognitive Research Trust. Fong, G. (2016, August 06). Alat-alat CoRT IV (PEMIKIRAN KREATIF). Retrieved September 09, 2017, from https://gohfongblog.wordpress.com/alat-alat- cort-iv-pemikiran-kreatif/ Jin, Y. S., & Chung, C. K. (2016, September 07). ALAT-ALAT CoRT IV. Retrieved September 09, 2017, from https://yapshienjin.wordpress.com/alat-alat-cort-iv/ Leong, W. S., & Po, L. C. (2016, September 10). Alat-alat coRT 4(Pemikiran kreatif). Retrieved September 09, 2017, from https://wsllcp.wordpress.com/alat-alat-cort- 4pemikiran-kreatif/

SEKIAN, TERIMA KASIH